Běžící projekty

  • ARAMIS (TA ČR, 2020–2023)

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Grantová agentura České republiky

  • BlueAdapt (Horizon Europe, 2022–2026)

    Snižování zdravotních rizik v modrém prostředí na základě klimatu: Přizpůsobení se dopadům změny klimatu na pobřežní patogeny

    BlueAdapt sdružuje interdisciplinární tým biologů, klimatologů, ekonomů, epidemiologů a odborníků na veřejné zdraví, kteří zkoumají a kvantifikují budoucí zdravotní rizika spojená s vybranými patogeny v pobřežních vodách.

    Webové stránky projektu: Web projektu

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Evropská komise – program Horizon 2020

    Popis projektu: BlueAdapt poskytne nástroje pro hodnocení dopadů politických opatření a diseminaci výsledků širokému publiku, včetně politiků a veřejnosti. Na základě stávajících modelů Jedno zdraví (One Health) a ekologické veřejné zdraví (Ecological Public Health) bude rozvíjen koncepční rámec, který napomůže širšímu poznání komplexní povahy problému. Skenování horizontů (horizon scanning) a detailní modelování klimatu budou podkladem pro laboratorní a polní experimenty a vývoj simulací toho, jak mohou změny klimatu v interakci s dalšími změnami životního prostředí ovlivnit stav vybraných mikrobiálních patogenů, které jsou předmětem zájmu veřejného zdraví, v pobřežních vodách. Případové studie budou ilustrovat, jak lze koncepty "Jedno zdraví" a "ekologické veřejné zdraví" využít k návrhu opatření a identifikaci potenciálních překážek pro adaptaci. Hodnocení dopadu na zdraví a analýza nákladů a přínosů budou sloužit jako podklad pro odpovídající opatření. Inovační slamy BlueAdapt a workshopy pomohou dosáhnout širšího dopadu projektu, včetně nových produktů a služeb pro firmy a pro trh.

    Partneři projektu:

    • BC3 Basque Centre for Climate Change
    • Univerzita Karlova
    • Uniwersytet Warszawski
    • Deltares
    • Cmcc
    • Eurohealthnet
    • Istituto Superiore di Sanita
    • Universidad del Pais Vasco
    • University of Exeter
    • Bangor University
    • Then Try This

  • CAPABLE (Horizon Europe, 2023–2025)

    Koordinátor projektu v COŽP:

  • Česká národní iniciativa ESD 2030 (ČK UNESCO, 2024–)

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2024–

    ...

  • Cesty (GAČR EXPRO; 2023–2027)

    Cesty k environmentální udržitelnosti

    Cílem projektu je určit možné scénáře budoucího vývoje spotřeby a technologie výroby, jejichž výsledkem budou environmentální stopy všech států v mezích kapacity planetárních systémů přepočítaných na národní úroveň.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Grantová agentura ČR

    Popis projektu: Lidská společnost riskuje překročení kapacity planetárních systémů, které může způsobit nevratné změny životního prostředí. Pro kvantifikaci tohoto rizika bylo navrženo devět planetárních mezí, které lze přepočítat na národní úroveň s cílem motivovat politické jednání. Neexistuje však systematické rozdělování odpovědnosti na národní úrovni ani vhled do toho, jak rychle se k hranicím přibližujeme, a omezené je i předvídání kroků, které ovlivňují více planetárních systémů současně. V tomto projektu prozkoumáme řadu možností snížení environmentální zátěže změnou spotřeby a výrobní technologie na globální úrovni. Soustředíme se na oblasti překročených planetárních mezí, a to z pohledu odpovědnosti spotřebitele. Budeme rozvíjet nejmodernější environmentálně-ekonomické modely a scénáře možného budoucího vývoje. Výstupem budou politicky relevantní scénáře možného vývoje spotřeby a výrobní technologie v mezích planetárních systémů a vhled na protiklady a synergie potenciálních změn technologií a chování.

    Role COŽP v projektu: Určit možné scénáře budoucího vývoje spotřeby a technologie výroby, jejichž výsledkem budou environmentální stopy všech států v mezích kapacity planetárních systémů přepočítaných na národní úroveň.

  • CEVOOH (TA ČR, prostředí pro život; 2021–2026)

    Centrum environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost

    Cílem projektu je vybudování dlouhodobě pracující, odborné, interdisciplinární, výzkumné základny tvořené klíčovými výzkumnými organizacemi disponujícími expertízou a odbornou kapacitou pro provádění výzkumu v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v širších souvislostech. Centrum bude poskytovat Ministerstvu životního prostředí, dalším resortům, odborným platformám a dalším subjektům výsledky výzkumu, rozšiřování vědeckých poznatků a expertní podporu při tvorbě politik, strategií a regulací.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Technologická agentura ČR

    Popis projektu: Cílem projektu je vybudování dlouhodobě pracující, odborné, interdisciplinární, výzkumné základny tvořené klíčovými výzkumnými organizacemi disponujícími expertízou a odbornou kapacitou pro provádění výzkumu v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v širších souvislostech. Centrum bude poskytovat Ministerstvu životního prostředí, dalším resortům, odborným platformám a dalším subjektům výsledky výzkumu, rozšiřování vědeckých poznatků a expertní podporu při tvorbě politik, strategií a regulací. Centrum tvořené konsorciem osmi výzkumných organizací a univerzit je zaměřeno na provádění výzkumu v tematických oblastech souvisejících s přechodem České republiky z lineárního na cirkulární hospodářský model. Tento přechod vyžaduje výzkum v nových, dosud neřešených oblastech, jakými jsou například materiálové toky surovin, inovativní technologie zaměřené na minimalizaci použití primárních surovin ve výrobě, maximální materiálovou využitelnost a využívání odpadů, vedlejších produktů a meziproduktů, ekodesign produktů, sledování a vyhodnocování nejen environmentálních, ale také sociálněekonomických procesů. Hlavními tematickými oblastmi, na které se Centrum v rámci své činnosti zaměří, jsou odpadové a oběhové hospodářství, monitoring a rozvoj nových monitorovacích nástrojů sledování přechodu k oběhovému hospodářství, včetně vývoje nových indikátorů, analýza životní cyklu výrobků, ekodesign, problematika kontaminace prostředí z hlediska technologií, nově se vyskytujících polutantů, využití nových metod a přístupů k identifikaci a odstranění znečištění, např. prostřednictvím dálkového průzkumu země. Neopominutelným tématem je také oblast environmentální bezpečnosti, prevence závažných havárií a tím související témata kybernetické bezpečnosti a společenské přijatelnosti environmentálně a technologicky podmíněných. Činnost Centra propojuje přírodovědné, technické a humanitní obory v jedné interdisciplinární platformě s cílem posunout ČR blíže k oběhovému hospodářství.

  • Envigogika (2006– )

    Envigogika – recenzovaný vědecký časopis

    Envigogika je odborné recenzované periodikum s plně otevřeným přístupem, vydávané Univerzitou Karlovou. Jejím cílem je zkvalitnit odborný dialog v oblasti environmentálního vzdělávání a toto téma propojovat s oblastmi souvisejícími. Envigogika přináší originální vědecké texty; časopis je zařazen do databáze ERIH, do databáze DOAJ a na seznam recenzovaných periodik RVVI. Dle platné metodiky hodnocení vědy jsou recenzované články v Envigogice zařazeny do kategorie Jneimp. Jako jedno ze dvou českých periodik má ocenění kvality otevřenosti DOAJ Seal.

    Webové stránky projektu: Stránky časopisu Envigogika

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Časopis byl v minulosti podpořen z několika grantů: OPVK - Mezioborová síť udržitelného rozvoje (MOSUR) MŠMT (Ministry of education, youth and sports) MŽP prostřednictvím programů VaV (Ministry of Environment)

    Popis projektu:

    Envigogika je odborné recenzované periodikum s plně otevřeným přístupem, vydávané Univerzitou Karlovou. Jejím cílem je zkvalitnit odborný dialog v oblasti environmentálního vzdělávání a toto téma propojovat s oblastmi souvisejícími. Envigogika přináší originální vědecké texty; časopis je zařazen do databáze ERIH, do databáze DOAJ a na seznam recenzovaných periodik RVVI. Dle platné metodiky hodnocení vědy jsou recenzované články v Envigogice zařazeny do kategorie Jneimp. Jako jedno ze dvou českých periodik má ocenění kvality otevřenosti DOAJ Seal.

    Očekávané výsledky: Fungující časopis, minimálně dvě čísla ročně

  • Enviwiki (2007– )

    Enviwiki – internetová platforma mezioborové výuky životního prostředí a udržitelného rozvoje

    Enviwiki je internetová platforma věnovaná vzdělávání zaměřenému na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Enviwiki má sloužit k podpoře mezioborové výuky životního prostředí na vysokých školách: poskytuje prostor pro vytváření, publikování a sdílení odborných textů; k tomu nabízí metodickou podporu. Z publikovaných článků pak mohou čerpat témata a informace učitelé a studenti na nižších stupních vzdělání.

    Webové stránky projektu: Stránky Enviwiki

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Vznik a rozšiřování Enviwiki bylo v minulost podpořeno z různých projektů a grantů.

    Popis projektu: Enviwiki je internetová platforma věnovaná vzdělávání zaměřenému na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Enviwiki má sloužit k podpoře mezioborové výuky životního prostředí na vysokých školách: poskytuje prostor pro vytváření, publikování a sdílení odborných textů; k tomu nabízí metodickou podporu. Z publikovaných článků pak mohou čerpat témata a informace učitelé a studenti na nižších stupních vzdělání. Výstupem je rozšiřující se počet kvalitních stránek s vysokou frekvencí přístupů.

  • ESD:SuperVision (Erasmus+, 2020–2023)

    ESD:SuperVision - kvalifikace a další informace školení konzultantů pro implementaci ESD ve školních vzdělávacích programech

    Cílem projektu ESD:SuperVision je na jedné straně vytvořit podmínky pro vývoj kvalitních a průřezových školních materiálů pro střední školy na téma udržitelného rozvoje a zpřístupnit je pod licencí Creative Commons.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Evropská komise – program Erasmus +

    Popis projektu:

    Cílem projektu ESD:SuperVision je na jedné straně vytvořit podmínky pro vývoj kvalitních a průřezových školních materiálů pro střední školy na téma udržitelného rozvoje a zpřístupnit je pod licencí Creative Commons.

    Na druhé straně budou v rámci projektu vyškoleni učitelé, kteří budou žákům zprostředkovávat klíčové kompetence (dovednosti systémového myšlení, a další dovednosti v oblasti udržitelného rozvoje, přehled hodnot a potřeb).

    Očekávané výsledky:

    • Kurzy a metody pro výuku problematiky udržitelnosti;
    • Školní vzdělávací programy – přizpůsobené/sladěné na mezinárodní úrovni.
    • Nástroje hodnocení, přezkum výkonnosti
    • Příručka metod

    Partneři projektu:

    Zapojená oddělení:

    Řešitelský tým v COŽP:

  • EUROSTAT RME (Eurostat, 2023–2025)

    Updating, application, and further development of models to estimate raw material equivalents (RME models)

    Aktualizace, použití a další vývoj modelů pro odhad ekvivalentů surovin (modely RME).

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2023-2025

    Finanční podpora: Eurostat

    Popis projektu: Projekt kvantifikuje materiálovou stopu EU, kterou následně publikuje na svých oficiálních stránkách Eurostat. Použitou metodu jsme vyvinuli před více než deseti lety a stále ji vylepšujeme a aktualizujeme výsledky. Proto naše konsorcium zatím každé tři roky získává tento malý grant.

    Role COŽP v projektu: Disagregace Figaro MRIO datasetu dat pro EU na úroveň 182 produktových skupin.

    Partneři projektu: IFEU

    Zapojená oddělení:

    Řešitelský tým v COŽP:

  • FE3M (GAČR EXPRO, 2019–2023)

    Excelence v ekonomickém výzkumu energetické efektivity a modelování dopadů – FE3M

    Grantová agentura ČR vybrala v celé ČR v rámci excelence v základním výzkumu EXPRO k financování pro roky 2019-2023 tři projekty v oblasti společenského výzkumu. Jedním z nich je projekt „Excelence v ekonomickém výzkumu energetické efektivity a modelování dopadů“ (Frontiers in Energy Efficiency Economics and Modelling – FE3M).

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Grantová agentura České republiky

    Popis projektu: Cílem výzkumu je posunout hranice výzkumu energetické účinnosti, modelování chování spotřebitelů a analýzy dopadů regulací. Zkoumáme příčiny mezery energetické účinnosti se zaměřením na výběr a substituci kapitálových statků, které domácnosti využívají při uspokojování jejich energetických služeb, a zkoumáme, do jaké míry jsou spotřebitelé ochotni změnit jejich poptávku po energiích s cílem zvýšit flexibilitu energetického systému. Analyzujeme jak odhalené, tak projevené preference spotřebitelů, včetně zkoumání validity těchto metod. Standardní top-down a bottom-up modely jsou obohaceny, aby lépe reprezentovaly chování domácností. Modelování se zaměřuje na zavádění a využívání energeticky účinných technologií a dopadů výroby a spotřeby energie na životní prostředí a zdraví a následně na blahobyt. Vyvíjíme několik hybridních modelů založených na optimalizaci energetického systému, modelech obecné rovnováhy (CGE), multiregionálních environmentálně rozšířených input-output modelech a analýze drah dopadu, vše integrované do komplexního modelovacího nástroje.

    Role COŽP v projektu: Cílem projektu je zlepšit ekonomické modelování preferencí a chování spotřebitelů v souvislosti s využíváním energeticky účinných technologií a flexibilní poptávkou. Behaviorální výzkum se bude opírat o několik původních výzkumných šetření, které budou v rámci projektu realizovány. V projektu bude využito propojení top-down a bottom-up přístupů s cílem rozvinout hybridní model. Pro získání lepší reprezentace chování domácností budou využity obohacené top-down a bottom-up modely, které se budou zaměřovat na zavádění a využívání energeticky účinných technologií, dopady výroby a spotřeby energie na životní prostředí, zdraví i na blahobyt. Dále bude vyvíjeno několik hybridních modelů založených na agent-based modelech, optimalizaci energetického systému, modelech obecné rovnováhy, multiregionálních environmentálně rozšířených input-output modelech a analýze drah dopadu, vše integrované do komplexního modelovacího nástroje. V rámci projektu budou uspořádány čtyři vědecké workshopy a budou pořádány semináře pro studenty a odborníky na začátku kariéry. Bude publikována řada vědeckých článků ve vysoce hodnocených časopisech a zástupci projektu se budou účastnit mezinárodních konferencí.

  • GEOCEP (H2020, 2022–2026)

    Global Excellence in Modeling Climate and Energy Policies (GEOCEP)Global Excellence in Modeling Climate and Energy Policies (GEOCEP)

    Mezinárodní konsorcium světových univerzit se pod vedením Univerzity Karlovy (UK) bude zabývat jedním z nejnaléhavějších sociálních a politických problémů dneška: environmentální krizí, kterou způsobuje změna klimatu.

    Webové stránky projektu: Projekt GEOCEP

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: GEOCEP získal finanční prostředky z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 v rámci grantové dohody Marie Skłodowska-Curie č. 870245.

    Popis projektu: Výzkumný projekt Global Excellence in Modeling Climate and Energy Policies (GEOCEP) coby interdisciplinární projekt propojuje oblasti změny klimatu a energetické ekonomiky s aktuálními přírodními a společenskými vědami. Od března 2021 po dobu 4 let budou vědci a PhD studenti, podporováni světově uznávanou univerzitou a výzkumnými centry, rozvíjet celosvětovou znalostní síť napříč pěti kontinenty. Zapojení výzkumníci působí na šesti špičkových výzkumných institucích v Evropě, a šestnácti dalších prestižních institucích ve světě.

    Role COŽP v projektu: Jedním z cílů je dosáhnout vědeckých průlomů ve vytváření nových generací modelů, které umožní sofistikovanou ekonomickou analýzu. Vědci budou využívat širokou škálu integrovaných ekonomických a hybridních modelů hodnocení, které zahrnují analýzu sociálních a technologických inovací, nových obchodních modelů a modelů služeb či podpory energetického přechodu na hospodářství s nulovými emisemi uhlíku. Vědci budou analyzovat chování spotřebitelů a firem, dopady na ekonomiku, spotřebu energie, životní prostředí a lidské zdraví. Důležitým cílem je také rozvíjet nové ekonomické znalosti za účelem zlepšení strategie, jak se přizpůsobit změně klimatu a zmírňovat její dopady. Výzkum poskytne poznatky v souladu s výzkumnou strategií Evropské komise v oblasti klimatu a energetiky do roku 2030.

    Partneři projektu:

    • CMCC, Italy
    • ETH Curych
    • London School of Economics
    • Toulouse School of Economics
    • University of Oxford
    • University of California
    • Kolumbijská univerzita
    • Harvard
    • Princeton
    • Stanford
    • Yale
    • Australian National University

  • Identita (GA ČR, 2023–2025)

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Grantová agentura České republiky

    Zapojená oddělení:

    Řešitelský tým v COŽP:

  • IP VaV COOPERATIO

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Řešitelský tým v COŽP:

  • Kohoutková (TA ČR, 2020–2023)

    Kohoutkovou nebo balenou: Bariéry a motivace konzumace pitné vody

    Cílem projektu je identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2020–2023

    Finanční podpora: Technologická agentura České republiky (TA ČR), Program ÉTA 3

    Popis projektu:

    Cílem projektu je identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat. Cíle bude dosaženo díky analýze poptávky po balené vodě a preferencí vůči vodě kohoutkové. Preference a postoje spotřebitelů budou zjištěny s pomocí několika vln reprezentativních dotazníkových šetření. Budou formulována doporučení, jak zaměřit kampaň na podporu spotřeby kohoutkové vody (návrh novely 98/83/ES), která budou začleněna do přípravy strategie nelegislativní povahy. Dalším cílem je zlepšit senzorické vlastnosti pitné vody vytvořením metodických nástrojů pro provozovatele vodovodů a laboratoře.

    Tým tvoří ekonomové, sociologové a odborníci na marketing a hygienu vody. Projekt propojuje přístupy několika společenských věd.

    Partneři projektu:

    • Centrum pro otázky životního prostředí UK
    • Asociace pro vodu ČR z.s.
    • Idealab, s.r.o.
    • Státní zdravotní ústav se sídlem v Praze 

  • LADEM (TA ČR, 2024–2026)

    Laboratoř pro design a testování metodických postupů pro rozvíjení kompetencí učitelů ve vzdělávání pro udržitelnou budoucnost

    Projekt přispěje ke znalostem a zkušenostem týkajícím se možností uplatnění kompetencí pro udržitelný rozvoj v českém vzdělávacím systému– poskytne evidenci pro jejich praktické začlenění mezi vzdělávací cíle, nabídne možnosti jejich hodnocení jakožto očekávaných výstupů. Při testování a posuzování inovativních vzdělávacích strategií a metod, které k rozvoji kompetencí přispívají, využije metodu reflexivního monitorování.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 04/2024 – 10/2026

    Finanční podpora: Technologická agentura České republiky (TA ČR), Program Prostředí pro život

    Popis projektu: Cílem projektu je zkvalitnit tvorbu a implementaci strategických dokumentů zahrnujících cíle environmentálního vzdělávání a vzdělávání pro udržitelný rozvoj (VUR) - zobecnit roli kompetencí pro udržitelnost, integrovat je mezi vzdělávací cíle a očekávané výstupy, jak je budou vyjadřovat revidované Rámcové vzdělávací programy, propojit sféru formálního a neformálního vzdělávání. Díky tomu se role VUR ve vzdělávacím systému upevní a stabilizuje, témata VUR se propojí se vzdělávacími obory a průřezovými tématy tak, aby kompetence byly koherentní se vzdělávacími obsahy. Takto vytvořené know-how a získané zkušenosti s testováním navržených postupů budou popsány a metodicky nabídnuty učitelům z praxe ve formě, která je relevantní pro jejich další vzdělávání. Metodické materiály budou poté představeny tvůrcům strategických dokumentů jako zpětná vazba k jejich uplatnění v praxi; a na základě tohoto propojení zkušeností s platnými dokumenty budou poskytnuty fakultám připravujícím učitele.

  • LIFE-IP: N2K Revisited – Jedna příroda (LIFE, 2019–2026)

    LIFE-IP: N2K Revisited - Integrated LIFE project for the Natura 2000 network in the Czech Republic (2019-2026)

    Hlavním cílem projektu LIFE-IP: N2K Revisited je vybudovat efektivnější systém managementu pro soustavu lokalit Natura 2000 v České republice. Projekt implementuje tzv. Prioritní akční rámec pro soustavu Natura 2000 v ČR 2014-2020, který stanovuje priority pro plnění směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích. Jedná se o vůbec první český integrovaný projekt podpořený z programu LIFE.

    Webové stránky projektu: Stránky projektu LIFE

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: LIFE program (Evropská komise)

    Popis projektu: Hlavním cílem projektu LIFE-IP: N2K Revisited je vybudovat efektivnější systém managementu pro soustavu lokalit Natura 2000 v České republice. Projekt implementuje tzv. Prioritní akční rámec pro soustavu Natura 2000 v ČR 2014-2020, který stanovuje priority pro plnění směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích. Jedná se o vůbec první český integrovaný projekt podpořený z programu LIFE.

    Role COŽP v projektu: COŽP UK v projektu přispívá k hodnocení společenských přínosů poskytovaných soustavou Natura 2000 zejména v kontextu ekosystémových služeb, a vyhodnocuje dopady projektu LIFE. Spolupracujeme na několika případových studiích realizovaných v rámci projektu, a dále na návrhu a realizaci výukových kurzů pro orgány ochrany přírody a informačních materiálů o přínosech Natury 2000 pro společnost. Naše hlavní výsledky budou představeny ve veřejně dostupných výstupech projektu a publikovány formou odborných článků.

  • MARCHES (Horizon Europe, 2023–2026)

    Koordinátor projektu v COŽP:

  • MOSUMO (TA ČR Théta, 2021–2023)

    Modelová podpora čisté a udržitelné mobility v ČR (TK04010099)

    images/stories/Projekty/loga projektu/Logo_TACR.png

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Technologická agentura ČR

    Popis projektu:

    Cílem projektu je:

    • rozvoj modelovacích nástrojů a konsolidace datových zdrojů pro komplexní modelování dopravně-energetických scénářů;
    • pomocí scénářů modelovat dosažení cílů v oblasti OZE a ochrany klimatu, a na jejich základě zpracovat datově a modelově založené podklady pro koncepční a strategické rozhodování veřejné správy;
    • pravidelně vyhodnocovat plnění stávajících i chystaných cílů a povinností v oblasti využití OZE, snižování emisí GHG a rozvoje čisté a udržitelné mobility postupně rozvíjeným integrovaným bottom-up a top-down modelováním dopravně-energetického systému;
    • vyhodnocovat dopady do sektorů energetiky a dopravy a nepřímé efekty do celé ekonomiky a
    • přispívat k vytváření efektivních veřejných intervencí na podporu čisté a udržitelné mobility v ČR.

    Partneři projektu:

    • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze - Fakulta technologie ochrany prostředí
    • Česká technologická platforma pro užití biosložek v dopravě a chemickém průmyslu
    • Výzkumný ústav zemědělské techniky, v.v.i.
    • České vysoké učení technické v Praze - Fakulta strojní
    • Univerzita Karlova - Centrum pro otázky životního prostředí

  • NOx2030 (TA ČR Prostředí pro život, 2021–2023)

    Predikce úspor emisí ze silniční dopravy do roku 2030 dosažených aplikací vybraných daňových a poplatkových nástrojů (SS03010156)

    Hlavním cílem projektu je vyhodnocení možností pro dosažení redukčního cíle 5 kt emisí NOx z dopravy do roku 2030 oproti scénáři NPSE-WM a to pomocí daňových a poplatkových nástrojů.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Technologická agentura ČR

    Popis projektu:

     Hlavním cílem projektu je vyhodnocení možností pro dosažení redukčního cíle 5 kt emisí NOx z dopravy do roku 2030 oproti scénáři NPSE-WM a to pomocí daňových a poplatkových nástrojů.

    Dílčí cíle:

    • pomocí empirického šetření analyzovat preference domácností a jednotlivců pro alternativní technologie u osobních vozidel a při volbě dopravního módu,
    • z vývoje vozového parku osobních a lehkých užitkových vozidel odvodit chování firem,
    • pro ostatní silniční nákladní vozidla simulovat efekt výkonového zpoplatnění čtyřstupňovým dopravním modelem,
    • predikovat dopady na spotřebu paliv, přímé a nepřímé emise NOx, PM a CO2 optimalizačním modelem TIMES,
    • kvantifikovat dopady na ekonomiku modelem všeobecné rovnováhy,
    • vyhodnotit přímé a vyvolané administrativní náklady doporučené(ých) variant(y).

    Partneři projektu:

    • Centrum dopravního výzkumu, v.v.i.
    • Mendelova univerzita v Brně - Provozně ekonomická fakulta
    • Univerzita Karlova - Centrum pro otázky životního prostředí
    • Vysoká škola ekonomická v Praze- Fakulta financí a účetnictví

    Popis projektu

     Hlavním cílem projektu je vyhodnocení možností pro dosažení redukčního cíle 5 kt emisí NOx z dopravy do roku 2030 oproti scénáři NPSE-WM a to pomocí daňových a poplatkových nástrojů.

    Dílčí cíle:

    • pomocí empirického šetření analyzovat preference domácností a jednotlivců pro alternativní technologie u osobních vozidel a při volbě dopravního módu,
    • z vývoje vozového parku osobních a lehkých užitkových vozidel odvodit chování firem,
    • pro ostatní silniční nákladní vozidla simulovat efekt výkonového zpoplatnění čtyřstupňovým dopravním modelem,
    • predikovat dopady na spotřebu paliv, přímé a nepřímé emise NOx, PM a CO2 optimalizačním modelem TIMES,
    • kvantifikovat dopady na ekonomiku modelem všeobecné rovnováhy,
    • vyhodnotit přímé a vyvolané administrativní náklady doporučené(ých) variant(y).

  • PES (MZe, 2023–2025)

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Ministerstvo zemědělství, NAZV

  • RCE Česko (2017– )

    Regionální centrum expertízy Česko

    Síť Regionálních center expertízy založil v roce 2003 Institut pro pokročilá studia udržitelnosti Univerzity OSN (UNU-IAS) v rámci projektu vzdělávání pro udržitelný rozvoj (VUR) poté, co Organizace spojených národů pro vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila nutnost přeorientovat stávající systém vzdělávání směrem udržitelnost. V rámci projektu VUR navrhl a realizoval výzkumné a vývojové aktivity prostřednictvím dvou stěžejních iniciativ: celosvětovou globální síť Regionálních středisek expertízy (RCE) a sítě vysokoškolských institucí. V současnosti UNU-IAS již oficálně uznal více než 157 RCE po celém světě.

    Webové stránky projektu: RCE Česko

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: různé, v rámci projektů

    Popis projektu: Síť Regionálních center expertízy založil v roce 2003 Institut pro pokročilá studia udržitelnosti Univerzity OSN (UNU-IAS) v rámci projektu vzdělávání pro udržitelný rozvoj (VUR) poté, co Organizace spojených národů pro vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila nutnost přeorientovat stávající systém vzdělávání směrem udržitelnost. V rámci projektu VUR navrhl a realizoval výzkumné a vývojové aktivity prostřednictvím dvou stěžejních iniciativ: celosvětovou globální síť Regionálních středisek expertízy (RCE) a sítě vysokoškolských institucí. V současnosti UNU-IAS již oficálně uznal více než 157 RCE po celém světě.

    Role COŽP v projektu: Koordinace RCE

  • Rolling Waste (TA ČR, 2020–2023)

    Rolling Waste: Environmentální a behaviorální výzkum chování účastníků hudebních festivalů

    Hlavním cílem projektu je snížení environmentální stopy open-air hudebních festivalů díky změně chování a spotřebních vzorců jejich účastníků.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2020–2023

    Finanční podpora: Technologická agentura České republiky (TA ČR), Program ÉTA 3

    Popis projektu: Snížení zátěže na životní prostředí bude dosaženo pomocí motivace a edukace účastníků v prevenci vzniku odpadu a jeho správného třídění. Důraz je kladen na pochopení pro-environmentálního chování lidí na masových akcích. Zkoumáme efekt postojů, hodnot, přesvědčení, sociální kontroly a informací o dopadech spotřeby na změnu chování.

    Očekávané výsledky:

    Open-air festivaly jsou ideálním prostředím, kde zkoumat spotřební vzorce chování účastníků. Festivaly nakládají se svými odpady řízeně na daném místě, v daný čas a oslovují dobře definovanou skupinu populace. Proto je zde možné sledovat a vyhodnocovat posun v přístupu každého jednotlivce a přijetí osobní odpovědnosti za produkci odpadů. 

    V rámci projektu chceme působit na účastníky letního festivalu Let it Roll během tří po sobě jdoucích ročníků. Díky kombinací různých přístupů – společenskovědních (změna vzorců chování), environmentálních (management odpadového hospodářství, LCA analýzy), technických (využívání mobilní třídící linky), marketingových (kampaň Rolling Green) a edukativních (workshopy, infostánky) – budou identifikovány bariéry a účastníci budou motivováni k tomu, aby se pokusili minimalizovat svou ekologickou stopu v rámci festivalu.

    Na základě získaných poznatků bude vytvořena metodika, která umožní organizátorům festivalů snadněji uchopit otázku společenské odpovědnosti a snížit dopad festivalů na životní prostředí. Díky zapojení aplikačního garanta, asociací Festas, budou výstupy projektu dostupné všem organizátorům letních hudebních festivalů.

    Partneři projektu:

    • Centrum pro otázky životního prostředí UK
    • Česká zemědělská univerzita v Praze / Fakulta životního prostředí
    • Augiášův chlév s.r.o.
    • Beatworx s.r.o. 

  • SEEPIA (TA ČR, 2021–2026)

    SEEPIA - Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik

    Záměrem projektu Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.

    Webové stránky projektu: Webové stránky projektu SEEPIA

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Technologická agentura České republiky (TA ČR), Program Prostředí pro život

    Popis projektu:

    Záměrem projektu Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.

    Centrum rozvine metody hodnocení dopadů politik, foresightu a výzkumu postojů a chování a vybraným orgánům státní správy bude poskytovat expertní podporu při tvorbě politik a strategií na základě výzkumu současných a budoucích dopadů na životní prostředí, ekonomiku a společnost při současném zahrnutí postojů a chování veřejnosti do procesu tvorby politik.

    Role COŽP v projektu:

    Centrum se zaměří na dosažení tří hlavních cílů:

    1. Komplexní hodnocení politik ochrany životního prostředí z hlediska jak účinnosti, tak dopadu na společnost a ekonomiku.Rozvineme kvantitativní metody a postupy ex post evaluací a hodnocení efektivity politik v oblasti ŽP. Pro účely ex ante RIA, sestavíme makro-ekonometrický a CGE model a ověříme dopady scénářů, využijeme optimalizační a simulační modely, včetně regionální input-output analýzy. Vytvoříme knowledge transfer hub pro co-design politik jako sdílenou analytickou databázi s přenosem informací mezi garanty jednotlivých částí strategického cyklu. Na základě získaných poznatků navrhneme koherentní nástrojový mix.
    2. Systém pro sledování společenských a technologických trendů souvisejících s životním prostředímRozvineme metody foresightu s cílem identifikovat nové trendy a reflexe v podobě vývojových scénářů, které přispívají k pochopení transformačních procesů ve společnosti, výzkumu a technologiích, jako předpoklad pro identifikaci současných a budoucích socioekonomických a environmentálních výzev a jejich dopadů.
    3. Analýza chování lidí a zahrnutí postojů veřejnosti do procesu tvorby politikRozvineme přístupy čerpající z experimentální a behaviorální ekonomie, sociální psychologie a sociologie. Připravíme a uskutečníme behaviorální experimenty, které umožní hodnocení účinnosti a přijatelnosti opatření v oblastech spotřeby, které jsou relevantní pro Zelenou dohodu. Kontinuálním sociologickým výzkumem vývoje veřejného mínění ve vztahu k ŽP přispějeme k posílení způsobů komunikace politik.

    Partneři projektu:

    • Centrum pro otázky životního prostředí UK
    • Institut ekonomických studií FSV UK
    • Právnická fakulta UK
    • Matematicko-fyzikální fakulta UK
    • Česká informační agentura životního prostředí (CENIA)
    • Česká zemědělská univerzita v Praze
    • DATLAB
    • EEIP, a.s.
    • Idealab
    • Komora obnovitelných zdrojů, z.s.
    • Technologické centrum AV ČR
    • Vysoká škola ekonomická, Praha
    • Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví
    • Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM)
    • Cambridge Econometrics Hungary Kft 

  • Signalizace (GA ČR, 2023–2025)

    Využití teorie nákladné signalizace ke zvýšení sociálního statusu skromných spotřebitelů a posílení jejich pro-environmentálních vzorců spotřeby

    Účelem tohoto projektu je studovat účinky různých typů signálů vysílaných šetrnou spotřebou na sociální status a sociální interakce. Přesněji řečeno, spojením poznatků z teorie nákladné signalizace a nedávných poznatků o vnímání altruismu a prosociality lidí, kteří se angažují v pro-environmentálním chování, prozkoumáme – prostřednictvím řady experimentálních studií – jak lze signalizaci dobrovolně skromného konzumerismu obohatit o prosociální signály za účelem zlepšení sociálního statusu spotřebitelů a jejich sociálních interakcí.

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2023-2025

    Finanční podpora: Grantová agentura České republiky

    Popis projektu:

    Přestože má snížení spotřeby jasné společenské přínosy, je skromným spotřebitelům přisuzován nízký sociální status, což podkopává jejich pro-environmentální motivaci a znevýhodňuje je v sociálních interakcích. Děje se tak proto, že skromná spotřeba je obecně vnímána jako signál nedostatku schopností.

    Účelem tohoto projektu je studovat účinky různých typů signálů vysílaných šetrnou spotřebou na sociální status a sociální interakce. Přesněji řečeno, spojením poznatků z teorie nákladné signalizace a nedávných poznatků o vnímání altruismu a prosociality lidí, kteří se angažují v pro-environmentálním chování, prozkoumáme – prostřednictvím řady experimentálních studií – jak lze signalizaci dobrovolně skromného konzumerismu obohatit o prosociální signály za účelem zlepšení sociálního statusu spotřebitelů a jejich sociálních interakcí.

    Očekávané výsledky: Cílem projektu je prozkoumat, jak lze využít teorii nákladné signalizace ke zvýšení statusu dobrovolně skromných spotřebitelů a podpoře pro-environmentálního chování. Ukážeme, že obohacení spotřeby o informace o prosocialitě spotřebitelů zvýší jejich sociální status a motivaci ke skromné spotřebě.

    Partneři projektu: Emily J. Hanson, Ph.D.

  • Skleníkové plyny (ČHMÚ, 2001– )

    Inventarizace emisí skleníkových plynů v ČR, sektor odpady (ČHMÚ, 2001- )

    Centrum se stalo součástí národního inventarizačního systému, koordinovaného Českým hydrometeorologickým ústavem. Každoročně je zodpovědné za inventarizaci emisí skleníkových plynů ze sektoru odpadů dle metodiky IPCC.

    Webové stránky projektu: Webové stránky projektu

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Doba trvání projektu: 2001-

    Finanční podpora: Český hydrometeorologický ústav

    Popis projektu:

    V tomto dlouhodobém projektu participuje Centrum na přípravě národní inventury skleníkových plynů a to konkrétně ze sektoru odpadů. Pro výpočet je používána standardizovaná metodika IPCC upravovaná na národně i technologicky specifické podmínky České republiky.

    V projektu se odhadují emise methanu ze skládkování odpadů, emise methanu a oxidu dusného z odpadních vod a emise oxidu uhličitého ze spalování odpadů. Dále se odhadují nejistoty emisních inventur dané kategorie a vytváří se podklady pro projekce emisí. Výsledky jsou každoročně publikovány v NIR ČR (National Inventory Report), který je předkládán sekretariátu Rámcové úmluvy o změně klimatu  a Evropské agentuře životního prostředí.

    Očekávané výsledky:

    Národní inventarizační zprávy od roku 2001

    HAVRÁNEK, Miroslav. Emissions of methane from solid waste disposal sites in the Czech Republic during 1990-2005 : Application of first order decay model. CUEC Working paper 2/2007.

    Partneři projektu:

    Zapojená oddělení:

    Řešitelský tým v COŽP:

  • VCSEwiki (2009– )

    VCSEWiki – internetová platforma pro spolupráci při mezinárodní výuce životního prostředí a udržitelného rozvoje

    VCSEwiki je internetová platforma pro spolupráci při realizace mezinárodních kurzů zaměřenémých na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Má sloužit k podpoře mezioborové výuky životního prostředí na vysokých školách v rámci mezinárodních kurzů: poskytuje prostor pro vytváření, publikování a sdílení odborných textů.

    Webové stránky projektu: VCSEwiki

    Koordinátor projektu v COŽP:

    Finanční podpora: Vznik a rozšiřování VCSEwiki bylo v minulost podpořeno z různých projektů a grantů.Vznik a rozšiřování VCSEwiki bylo v minulost podpořeno z různých projektů a grantů.

    Popis projektu: VCSEwiki je internetová platforma věnovaná vzdělávání zaměřenému na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Jedná se o výhradně anglickou platformu.

Kontakt

Univerzita Karlova
Centrum pro otázky životního prostředí
José Martího 407/2
160 00 Praha 6

tel.: +420 220 199 460

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Jak k nám

Ochrana osobních údajů

Informace o ochraně osobních údajů

Pověřenec pro ochranu osobních údajů

Mgr. Jan Jindra
E-mail: gdpr@cuni.cz
Telefon: +420 224 491 740