BlueAdapt (Horizon Europe, 2022–2026)

Snižování zdravotních rizik v modrém prostředí na základě klimatu: Přizpůsobení se dopadům změny klimatu na pobřežní patogeny

BlueAdapt sdružuje interdisciplinární tým biologů, klimatologů, ekonomů, epidemiologů a odborníků na veřejné zdraví, kteří zkoumají a kvantifikují budoucí zdravotní rizika spojená s vybranými patogeny v pobřežních vodách.

Webové stránky projektu: Web projektu

Koordinátor projektu v COŽP:

Finanční podpora: Evropská komise – program Horizon 2020

Popis projektu: BlueAdapt poskytne nástroje pro hodnocení dopadů politických opatření a diseminaci výsledků širokému publiku, včetně politiků a veřejnosti. Na základě stávajících modelů Jedno zdraví (One Health) a ekologické veřejné zdraví (Ecological Public Health) bude rozvíjen koncepční rámec, který napomůže širšímu poznání komplexní povahy problému. Skenování horizontů (horizon scanning) a detailní modelování klimatu budou podkladem pro laboratorní a polní experimenty a vývoj simulací toho, jak mohou změny klimatu v interakci s dalšími změnami životního prostředí ovlivnit stav vybraných mikrobiálních patogenů, které jsou předmětem zájmu veřejného zdraví, v pobřežních vodách. Případové studie budou ilustrovat, jak lze koncepty "Jedno zdraví" a "ekologické veřejné zdraví" využít k návrhu opatření a identifikaci potenciálních překážek pro adaptaci. Hodnocení dopadu na zdraví a analýza nákladů a přínosů budou sloužit jako podklad pro odpovídající opatření. Inovační slamy BlueAdapt a workshopy pomohou dosáhnout širšího dopadu projektu, včetně nových produktů a služeb pro firmy a pro trh.

Partneři projektu:

• BC3 Basque Centre for Climate Change