INFOSDEV: Informace o udržitelném rozvoji, vzdělávání, ekonomické nástroje a indikátory
Donor
Evropská komise, 5. rámcový program
Doba trvání projektu
leden 2003 - prosinec 2005
Koordinátoři projektu v Centru
Iva Hönigová (WP1), Bedřich Moldan (WP 2)
Popis projektu
Podpora spolupráce vysokoškolských učitelů při rozvoji a zapojování konceptu udržitelného rozvoje do výuky (i výzkumu) na vysokých školách.
Fórum vysokoškolských učitelů je službou univerzitním učitelům. Je to volná organizace univerzitních pedagogů z celé České republiky, kteří mají společný zájem o vysokoškolské vzdělávání v oboru životního prostředí a udržitelného rozvoje. Smyslem jeho činnosti je trvale přispívat k vyjasňování a vytváření obsahu, rozsahu a metod vzdělávání pro udržitelný rozvoj. Fórum poskytuje univerzitním učitelům prostor pro setkávání, diskusi a navazování kontaktů, pro prezentaci jejich práce, výměnu zkušeností, pro hledání inspirace a povzbuzení, pro sdílení informací o možnostech realizace projektů.
Činí tak především díky pravidelným setkáním, která se konají 1 – 2x ročně. Nedílnou součástí programu jsou také informace o aktuálním mezinárodním dění v oblast vzdělávání k udržitelnému rozvoji, které Centrum získává v rámci svých ostatních aktivit. Práce vysokoškolských učitelů je také podporována dalšímu aktivitami, mj. udržováním databází literatury, studijních oborů atd. Zvláštní částí činnosti Fóra je např. pořádání seminářů k terminologii udržitelného rozvoje.
Fórum vysokoškolských učitelů je déletrvajícím projektem Centra. První aktivity byly vyvinuty v rámci projektu UNDP, zahájeného v roce 1998. V současné době je jednou z pracovní částí (Work Package) šířeji zaměřeného projektu INFOSDEV.
Akreditace doktorského studijního programu „Environmentální studia“ a podpora současného navazujícího magisterského studijního programu „Sociální a kulturní ekologie“
Cílem tohoto pracovního balíku je podpořit výuku navazujícího Mgr. studijního programu „Sociální a kulturní ekologie“ vyučovaného na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. V rámci projektu jsou sestavovány a překládány učební materiály, pořádána setkání, letní školy pro studenty a podporováno navazovaní spolupráce s tematicky příbuznými studijními programy v zahraničí.
Druhým cílem této části projektu je připravit akreditaci doktorského studijního programu „Environmentální studia“.Cílem této akreditace je vytvořit místo pro regulérní vědeckou práci na tématech souvisejících s udržitelným rozvojem, a zaplnit tak bílé místo, které zůstává v prostoru mezi výzkumným zaměřením existujících studijních programů. Mnoho uvažovaných témat disertačních prací se nachází na pomezí stávajících disciplín, což vyžaduje zvláštní pečlivost při formulaci akreditačního záměru, volba netradičního přístupu je však zároveň výzvou.
Jediným řešitelem této části je Centrum. WP2 je zpracovávána ve spolupráci s katedrou Sociální a kulturní ekologie FHS UK, kterou váží k Centru tradiční vztahy dlouholeté spolupráce.
WP3 - Ekonomické nástroje ochrany ŽP
více na stránkách projektu.
WP4 - Rozšíření výzkumných programů o indikátorech udržitelného rozvoje
více na stránkách projektu.
WP5 - Světový summit o udržitelném rozvoji (WSSD) - diseminace výsledků a zvyšování povědomí
více na stránkách projektu.