Koordinátoři projektu UNILEAD II na UK z Centra pro otázky životního prostředí ve spolupráci s dalšími kolegy z UK a organizací ProVeg Česko uskutečnili v rámci letošního Evropského týdne udržitelného rozvoje (ETUR) akci „Udržitelnost žeru!“, na které měli účastníci možnost vychutnat si přednášku s ochutnávkou jídel na bázi rostlinných ingrediencí.
Již druhým rokem se Univerzita Karlova aktivně zapojila do Evropského týdne udržitelného rozvoje, který běží vždy na začátku podzimu. Letošní ročník byl zajímavý tím, že se aktivity v rámci ETUR organizovaly i s ohledem na paralelně běžící projekt UNILEAD II, který propojuje většinu českých vysokých škol. Ten je financován MŠMT a „cílem je posílit roli univerzit jako “efektivních, odpovědných a inkluzivních“ veřejných organizací,“ které společně sdílí své know-how. Předmětem projektu jsou cíle SDGs (Sustainable Development Goals) stanovené Organizací spojených národů a výstupem bude sada doporučení aplikovatelných managementem univerzit, které lze zapojit následně do každodenního života na školách.
V rámci UNILEAD II si jednotlivé univerzity rozdělily témata, jako hospodaření s vodou, s jídlem nebo odpovědné zadávání veřejných zakázek. Tato témata jednotlivé univerzity prezentovly během ETUR, který běžel od 20 do 26.9.2023. Například v Kampusu Hybernská se konaly, pod záštitou Univerzity Karlovy, některé aktivity zaměřené na udržitelné stravování. Naváže se tak na předchozí ročník, „kdy se již výsledná doporučení ohledně udržitelného stravování prezentovala na vedení vysokých škol. Právě efektivní komunikace doporučení a případné zavedení opatření na jednotlivých školách je předmětem letošního projektu UNILEAD II.“ Proto se také univerzitní menzy již snaží o změny v 6 hlavních oblastech doporučení: strategie, suroviny, jídelníček, odpad, provoz a lidé. Návštěvníci menz budou moci od září na vlastní oči vidět, jak jsou tato doporučení aplikovaná v praxi. Dále se zájemci budou moci zúčastnit i přednášek s ochutnávkou zaměřených na zdravé stravování. Na programu je například přednáška s názvem Udržitelnost žeru! Jak dobře jíst a nesníst si půdu pod nohama?
To, že naše projekty mají smysl, ukazuje „například zavedení REkrabiček, kdy po loňském podzimním workshopu byly zavedeny v provozech na Univerzitě Karlově. Aktuálně se také rozšiřuje nabídka vegetariánských a veganských jídel – například od tohoto září bude zavedeno alespoň jedno veganské jídlo v denní nabídce v jídelnách UK.“ Proto předpokládáme, že i letošní ročník ETUR bude opět úspěšný a ukáže nové možnosti vedoucí k udržitelnosti.
Za financování akce "Udržitelnost žeru!" děkujeme projektu UNILEAD II (MŠMT). Na organizaci akce se také podíleli Kampus Hybernská, Studentská Hybernská, FSV UK (propagace), UK Point a ProVeg Česko. Děkujeme všem za spolupráci!