Tisková zpráva: Stav krajiny a způsob jejího obhospodařování mají jasné souvislosti se změnou klimatu a jsou součástí řešení klimatické změny, ukazuje nová zpráva klimatologů
Praha, 8. 8. 2019.
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy upozorňuje na dnešní zveřejnění nové zprávy Mezinárodního panelu pro změnu klimatu, zaměřené na půdu, krajinu a zemědělství. – Zpráva potvrzuje velmi nepříznivé trendy vývoje klimatu naší planety v důsledku lidských aktivit, a poprvé zdůrazňuje jasné souvislosti mezi změnou klimatu, stavem krajiny, a způsobem, jak je obhospodařována.
I když mnoho lidí má globální změnu klimatu spojenu především se vzestupem hladin oceánů, ukazuje se, že i vnitrozemský stát jako Česká republika může pocítit důsledky celkového oteplování velmi tvrdě – již teď je v plném proudu rozvrat lesních ekosystémů, vysychají zdroje vody, půda trpí extrémním suchem, a tyto jevy zažíváme v naší zemi dokonce ve větší míře, než většina jiných rozvinutých států. „Jen v případě lesů se v roce 2019 očekává, že v důsledku sucha a napadení kůrovcem bude zničeno až 500 tis. hektarů lesa“ , uvedl prof. Moldan, pracovník Centra pro otázky životního prostředí UK.
„Jestliže chceme planetu zanechat rozumně obyvatelnou i pro příští generace, budeme nejen muset skoncovat s fosilními palivy, ale také zásadně změnit náš přístup ke krajině, k půdě a k výrobě potravin. Půda a funkční ekosystémy totiž mohou snižovat obsah CO 2 v atmosféře“ , uvedl prof. Frouz, ředitel Centra pro otázky životního prostředí.
Krom toho, půda a ekosystémy, které na ní závisí, nám poskytují celou řadu služeb, od zadržování vláhy, přes čistění vzduchu k rekreačním a estetickým hodnotám. Nevhodné způsoby využívání půdy výrazně přispívá k degradaci těchto služeb a tím k podpoře výskytu sucha, povodní, úbytku diversity a globální změně klimatu jako takové. Půdu potřebujeme pro příliš mnoho účelů, které jsou mnohdy protichůdné. „ Zajištění produkčních služeb, které přinášejí ekonomický zisk, a udržení funkčních ekosystémů, které poskytují ostatní služby nutné nejen pro boj s klimatickou změnou, je jedním z klíčových úkolů dneška“ , uvedl ke zprávě doc. Weinzettel, výzkumník Centra. „ Krajina je pod stále se zvyšujícím tlakem naší populace, a změny v zacházení se zemědělskou i lesní půdou, s krajinou, jsou důležitou součástí celkového úsilí o snižování emisí CO 2 “ , uvedl Ing. Dlouhý, výzkumník Centra.
Klimatická změna bude v příštích letech vyžadovat také radikální změny v chování lidí, především v zacházení s potravinami, obhospodařování zemědělské půdy a ve spotřebních vzorcích. Je nesmírně důležité, aby tyto změny proběhly demokratickým způsobem se zapojením veřejnosti. Právě to je oblast, ve které může akademická sféra velmi pomoci.
Kontakt:
Jan Frouz, 725 653 058,
Bedřich Moldan, 603 114 338,
Jan Weinzettel, 732 356 531
Jiří Dlouhý, 724 698 0169,