Podkategorie
Co je Centrum pro otázky životního prostředí UK
Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy disponuje bohatými zkušenostmi na poli výzkumu a univerzitního vzdělávání. Naši pracovníci jsou experty ve svých oborech a výsledky jejich vědecké práce jsou hojně uplatňovány na národní i mezinárodní úrovni. Zdroje pro vědecké aktivity Centra jsou získávány z národních a mezinárodních grantů (např. Rámcové programy Evropské unie).
Centrum se aktivně podílí na univerzitní výuce, a to jak přednáškami, tak vedením diplomních prací a doktorských studentů. Mezi další činnosti patří poradní a expertní podpora rektorovi a představitelům Univerzity, tvorba interdisciplinární spolupráce ve výuce týkající se otázek životního prostředí a udržitelného rozvoje v rámci fakult a součástí Univerzity. Samozřejmě neopomíjí spolupráci s dalšími vysokými školami a vytváří mezinárodní spolupráci v rámci výukové a výzkumné aktivity, do kterých přináší inovativní myšlení.
V neposlední řadě naši pracovníci pomáhají iniciovat vznik studijních programů, oborů a předmětů, spolupracují při jejich akreditaci a vytvářejí témata bakalářských, diplomových, rigorózních a disertačních prací reagující na aktuální dění, a to napříč jednotlivými fakultami Univerzity. Centrum rozvíjí odborný dialog vydáváním vlastních publikací a periodik.
Oddělení
Oddělení environmentálního vzdělávání
V posledních letech se v oblasti pedagogické činnosti zaměřuje Centrum na moderní formy vzdělávání, především e-learning. Byla vytvořena e-learningová verze kurzu Globalizace a globální problémy, Centrum se zapojilo do několika mezinárodních e-learningových projektů (European Virtual Seminar, Virtual Campus for Sustainable Europe, PASDEL). Pro podporu pedagogické činnosti byla vytvořena elektronická webová encyklopedie Enviwiki. Od prosince 2006 je Centrem vydáván recenzovaný elektronický časopis pro environmentální pedagogiku Envigogika. Centrum se snaží vytvářet příznivé prostředí pro vnášení nových myšlenek a informací do výuky a pro vedení interdisciplinárního dialogu na různých úrovních. Významným počinem bylo v roce 1999 vytvoření (ve spolupráci Právnickou fakultou UK) celouniverzitního kurzu Globální problémy civilizace. V roce 2005 se povedlo získat podporu tohoto kurzu z prostředků Evropského sociálního fondu, což umožnilo získat pro kurz špičkové odborníky a zajímavé texty. Cyklus seminářů Supra Solidam Petram původně koncipovaný pro širokou veřejnost byl v posledních dvou letech orientován na vědecké rozpravy. V rámci podpory mezifakultní spolupráce pracovníci Centra příležitostně nebo trvale přednášejí na řadě fakult.
-
Analýza materiálových toků
Aby mohla ekonomická soustava fungovat a poskytovat služby a statky k uspokojování lidských potřeb, chová se obdobně jako živý organismus. To znamená, že přijímá z okolního životního prostředí materiály a energii, které částečně využije, ovšem nakonec je všechny přemění na odpadní látky, které...
-
Co jsou to indikátory
Transformace k udržitelnému rozvoji je proces velmi náročný na tvorbu a efektivní využívání vhodných forem informací. Indikátory udržitelného rozvoje mají přispět k tomu, aby se postupně vytvořila pevná základna pro rozhodovací procesy na všech úrovních a aby se tak přispělo k dosažení...