Historie Centra

S nápadem vybudovat Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy přišla Přírodovědecká fakulta. Ředitel fakultního Ústavu pro životní prostředí ve svém dopise panu prorektoru Malému z dubna 1991 říká...

S nápadem vybudovat Centrum pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy přišla Přírodovědecká fakulta. Ředitel fakultního Ústavu pro životní prostředí ve svém dopise panu prorektoru Malému z dubna 1991 říká, že „potřeba vytvořit instituci zahrnující aktivity zaměřené na životní prostředí je zvýrazněna nedávnými změnami vnaší republice i vcelé Evropě". K prvořadým úkolům Centra měla podle návrhu patřit „inspirační, iniciační a později i koordinační činnost vpedagogickém i výzkumném procesu". Vedení Univerzity po řadě konzultací návrh přijalo, schválil jej i Akademický senát, Centrum vzniklo a začalo pracovat v souladu se svým Statutem. Ten z největší části reflektoval původní návrh. Jednou z odlišností je organizační začlenění Centra, které je od počátku podřízeno přímo rektorovi, zatímco původní představa předpokládala umístění na Přírodovědecké fakultě.

Srovnáme-li současnou situaci Centra s původními plány, můžeme s radostí konstatovat, že se v plné míře naplnily. Centrum se od počátku věnovalo problematice vzdělávání, podílelo se na řešení výzkumných a jiných projektů a staralo se o koordinaci vřadě otázek z oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje v rámci Univerzity i mimo ni. Postupně se díky finančním zdrojům z různých grantů podařilo vrámci Centra vybudovat samostatný výzkumný kolektiv zaměřený na indikátory udržitelného rozvoje, na otázky environmentální ekonomie a sociologie a na vzdělávání pro udržitelný rozvoj.

Kontakt

Univerzita Karlova
Centrum pro otázky životního prostředí
José Martího 407/2
160 00 Praha 6

tel.: +420 220 199 460

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Jak k nám

Ochrana osobních údajů

Informace o ochraně osobních údajů

Pověřenec pro ochranu osobních údajů

Mgr. Jan Jindra
E-mail: gdpr@cuni.cz
Telefon: +420 224 491 740