Odborné podklady k odpovědné spotřebě (2021)

Citace

DLOUHÁ, J., KAPITULČINOVÁ, D., ŠINDELÁŘOVÁ, I., KAFKOVÁ, D., DLOUHÝ, J.: Odborné podklady k odpovědné spotřebě, Univerzita Karlova, Centrum pro otázky životního prostředí, 2021. 127 s. ISBN: 978-80-87076-27-9, on-line dostupné na https://www.czp.cuni.cz/knihovna/EDU/odpovedna_spotreba.pdf

Anotace

Cílem vzdělávání jako takového je různými způsoby uvádět člověka do společnosti; z hlediska zajišťování jeho potřeb je tedy nutné mu poskytnout základní orientaci v současném ekonomickém systému. Ve vzdělávání pro odpovědnou/udržitelnou spotřebu tak činíme z hlediska jednotlivce, který každodenně (nejen vytváří, ale i) čerpá prostředky ke svému životu. To, co všichni děláme denně, bychom ovšem neměli považovat za cosi samozřejmého, o čem není třeba přemýšlet. Naším cílem je naopak začít diskutovat o věcech i našich zvyklostech při jejich nákupu a užívání, ukazovat téma spotřeby z různých úhlů pohledu – například i z jeho odvrácené strany. Takové zamyšlení může nejen podpořit samostatné rozhodování a chování v oblasti každodenních zájmů a potřeb, v ideálním případě povede i k hledání dlouhodobých životních cílů a následně i k utváření jedinečného životního stylu. To vše při současném respektu k ostatním lidem a limitům planety Země – což se pak může stát základem udržitelného rozvoje lidské společnosti, jak je popsán ve svých 17 cílech (Cíle udržitelného rozvoje, Sustainable Development Goals, SDGs).

Plný text knihy

Odpovědná spotřeba – podklady pro vzdělávání k udržitelnému životnímu stylu