Potenciál pro Potenciál pro udržitelnou turistiku v ekologicky citlivých oblastech
V rámci projektu byla vytvořena institucionální spolupráce mezi Univerzitou Karlovou a University of Iceland, byl podpořen společný výzkumný program a byly posíleny kapacity pro spolupráci v oblasti vzdělávání. Partneři podepsali dohodu o porozumění; společně vytvořili metodiku pro posouzení potenciálu pro udržitelný cestovní ruch a tuto metodiku využili v ČR v Národním parku Šumava.
V této oblasti byl realizován výzkum místních hráčů pomocí strukturovaných rozhovorů a byla vytvořena případová studie a tato byla srovnána s podobnými případy na Islandu. Byla také vytvořena výzkumná zpráva, která je také základem připravovaného společného vědeckého článku, který bude publikován nad rámec projektu. Případová studie bude také sloužit v budoucnu v on-line výuce Karlovy Univerzity. Výstupy a zjištění projektu byly prezentovány na setkání s místními obyvateli na Šumavě. Téma projektu je inovativní v ČR v oblasti výzkumu a vysokého školství.
Donor
DZS - Granty EHP. Projekt byl podpořen v rámci fondů EHP a Norských fondů - Program Spolupráce škol a stipendia (CZO7)
Trvání projektu
Leden 2016 – září 2016
Odpovědná osoba v Centru
Jiří Dlouhý -
Popis projektu
Cílem projektu je institucionální spolupráce, rozvoj společného výzkumného programu a spolupráce ve výuce. Univerzita Karlova a Inslandská univerzita v minulosti doposud nenavázaly spolupráci a tento projekt sitaci mění.
Co se týče výsledků, společná metodologie výzkumu bude rozvíjena a uplatněna v ČR, kde byly data shromážděna a budou používána pro vývoj případové studie. Zkušenosti obou partnerů budou využity i v budoucnu: islandský partner má tradici ve výzkumu udržitelného rozvoje se zaměřením na sociální aspekty a uplatňuje participační kvalitativní analýzy systému a používá geografických informačních systémů v rámci výzkumu udržitelného cestovního ruchu. Český partner vyvíjí metody analýzy aktérů, výzkumu metod vyjednávání a rozhodovacích procesů a buduje rozsáhlou databázi českých regionálních rozvojových případových studií, které jsou následně analyzovány z hlediska udržitelnosti. Centrum pro otázky životního prostředí se navíc zabývá indikátory udržitelného rozvoje s ohledem na např. sociální učení. V rámci tohoto projektu budou společně testovány vybrané ukazatele udržitelného cestovního ruchu, aby byl posouzen potenciál pro cestovní ruch v daném regionu. Výměna zkušeností a know-how je vnímána jako přínosná pro obě strany: Island je region, který má jedinečné, ale velmi citlivé stanovištní podmínky v oblasti životního prostředí, a kde je poptávka v oblasti cestovního ruchu enormně roste enormně. Česká republika má dlouhou tradici v oblasti cestovního ruchu, ale krátkou tradici akademické diskuse udržitelného cestovního ruchu. V obou zemích je téma přechodu k udržitelnému cestovního ruchu v praxi stále výzvou. Obě země tak mají prospěch z projektu - univerzity plánují rozvoj společného výzkumného programu v oblasti udržitelného cestovního ruchu, které se zaměří na jeho sociální aspekty; budou zapojeny do mezinárodního výukového programu, který bude používat získanou případovou studii; příslušné regiony z obou zemí posílí znalosti problematiky udržitelnosti. Komunikace se zúčastněnými stranami se uskutečnila na české straně (buly ale využity též zkušenosti z Islandu). Projekt byl zakončen výzkumnou zprávou, která je také základem připravovaného společného vědeckého článku, který bude publikován nad rámec projektu.
Cestovní ruchy byl identifikován jako výborný prostředek k vyrovnání se s geografickými a demografickými problémy, je však velmi závislý na únosnosti ekosystémů a má různé přímé a nepřímé dopady na jednotlivé zúčastněné strany. Z tohoto důvodu je třeba cestovní ruch zhodnotit z hlediska potenciálu udržitelného cestovního ruchu v regionu. Zvláště, pokud nebyl v regionu proveden dostatečný výzkum problematiky, jsou velmi důležité pohledy, zkušeností a poznatků o tom, co udržitelný rozvoj a trvale udržitelný rozvoj cestovního ruchu znamená. Tato potřeba je zásadní v okrajových oblastech, kde je poměrně nedotčená příroda (s obzvláště křehké ekosystémy) a nízká hustota obyvatel; což přitahuje mnoho turistů. Z tohoto důvodu, udržitelné využívání přírodních zdrojů v těchto komunitách se stává nutností, aby bylo možné se uživit a udržet dobrou kvalitu života. Výzkum v oblasti rozvoje cestovního ruchu by proto měl zahrnovat místní proměnné komunitního rozvoje, kde všechny zúčastněné strany zohlednění podporu cestovního ruchu. Projekt řeší také nedostatek relevantních zdrojů pro vzdělávání: na univerzitách v ČR, programy související cestovního ruchu jsou studovány především v fakultách ekonomického zaměření, nebo s ohledem na jazykové znalosti (43 specializací); žádné udržitelné obory související cestovního ruchu nebyly zjištěny u téměř 10 000 z oborů akreditovaných v ČR (databáze MŠMT ČR, 2015).
Fotogalerie projektu
kliknutím zobrazíte celou fotogalerii
Veřejná diskuse v Prášilech
Výzkum na Šumavě