Projekty
Informace o projektech, do kterých bylo a je naše Centrum zapojeno.
Výzkum a řešení bariér aplikace standardu FSC v českém lesnictví (TAČR Éta, 2020–2023)
Projekt pomůže porozumět překážkám, které brání menším a středním vlastníkům lesů v zavádění standardu udržitelného lesnictví FSC, a najít řešení, jak je překonat. Přispěje tedy k adaptaci českých lesů na měnící se klima i mezinárodní trh se dřívím.
Snižování zdravotních rizik v modrém prostředí na základě klimatu: Přizpůsobení se dopadům změny klimatu na pobřežní patogeny
BlueAdapt sdružuje interdisciplinární tým biologů, klimatologů, ekonomů, epidemiologů a odborníků na veřejné zdraví, kteří zkoumají a kvantifikují budoucí zdravotní rizika spojená s vybranými patogeny v pobřežních vodách.
Cesty k environmentální udržitelnosti
Cílem projektu je určit možné scénáře budoucího vývoje spotřeby a technologie výroby, jejichž výsledkem budou environmentální stopy všech států v mezích kapacity planetárních systémů přepočítaných na národní úroveň.
Centrum environmentálního výzkumu: Odpadové a oběhové hospodářství a environmentální bezpečnost
Cílem projektu je vybudování dlouhodobě pracující, odborné, interdisciplinární, výzkumné základny tvořené klíčovými výzkumnými organizacemi disponujícími expertízou a odbornou kapacitou pro provádění výzkumu v oblasti odpadového a oběhového hospodářství v širších souvislostech. Centrum bude poskytovat Ministerstvu životního prostředí, dalším resortům, odborným platformám a dalším subjektům výsledky výzkumu, rozšiřování vědeckých poznatků a expertní podporu při tvorbě politik, strategií a regulací.
Envigogika – recenzovaný vědecký časopis
Envigogika je odborné recenzované periodikum s plně otevřeným přístupem, vydávané Univerzitou Karlovou. Jejím cílem je zkvalitnit odborný dialog v oblasti environmentálního vzdělávání a toto téma propojovat s oblastmi souvisejícími. Envigogika přináší originální vědecké texty; časopis je zařazen do databáze ERIH, do databáze DOAJ a na seznam recenzovaných periodik RVVI. Dle platné metodiky hodnocení vědy jsou recenzované články v Envigogice zařazeny do kategorie Jneimp. Jako jedno ze dvou českých periodik má ocenění kvality otevřenosti DOAJ Seal.
Enviwiki – internetová platforma mezioborové výuky životního prostředí a udržitelného rozvoje
Enviwiki je internetová platforma věnovaná vzdělávání zaměřenému na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Enviwiki má sloužit k podpoře mezioborové výuky životního prostředí na vysokých školách: poskytuje prostor pro vytváření, publikování a sdílení odborných textů; k tomu nabízí metodickou podporu. Z publikovaných článků pak mohou čerpat témata a informace učitelé a studenti na nižších stupních vzdělání.
ESD:SuperVision - kvalifikace a další informace školení konzultantů pro implementaci ESD ve školních vzdělávacích programech
Cílem projektu ESD:SuperVision je na jedné straně vytvořit podmínky pro vývoj kvalitních a průřezových školních materiálů pro střední školy na téma udržitelného rozvoje a zpřístupnit je pod licencí Creative Commons.
Updating, application, and further development of models to estimate raw material equivalents (RME models)
Aktualizace, použití a další vývoj modelů pro odhad ekvivalentů surovin (modely RME).
Excelence v ekonomickém výzkumu energetické efektivity a modelování dopadů – FE3M
Grantová agentura ČR vybrala v celé ČR v rámci excelence v základním výzkumu EXPRO k financování pro roky 2019-2023 tři projekty v oblasti společenského výzkumu. Jedním z nich je projekt „Excelence v ekonomickém výzkumu energetické efektivity a modelování dopadů“ (Frontiers in Energy Efficiency Economics and Modelling – FE3M).
Global Excellence in Modeling Climate and Energy Policies (GEOCEP)Global Excellence in Modeling Climate and Energy Policies (GEOCEP)
Mezinárodní konsorcium světových univerzit se pod vedením Univerzity Karlovy (UK) bude zabývat jedním z nejnaléhavějších sociálních a politických problémů dneška: environmentální krizí, kterou způsobuje změna klimatu.
Kohoutkovou nebo balenou: Bariéry a motivace konzumace pitné vody
Cílem projektu je identifikovat motivy a bariéry konzumace kohoutkové vody v ČR a zjistit, jak tyto bariéry překonat.
Laboratoř pro design a testování metodických postupů pro rozvíjení kompetencí učitelů ve vzdělávání pro udržitelnou budoucnost
Projekt přispěje ke znalostem a zkušenostem týkajícím se možností uplatnění kompetencí pro udržitelný rozvoj v českém vzdělávacím systému– poskytne evidenci pro jejich praktické začlenění mezi vzdělávací cíle, nabídne možnosti jejich hodnocení jakožto očekávaných výstupů. Při testování a posuzování inovativních vzdělávacích strategií a metod, které k rozvoji kompetencí přispívají, využije metodu reflexivního monitorování.
Modelování scénářů udržitelné skladby lesa ve vztahu k navrženým adaptačním opatřením, vlivu na sektor energetiky, emise skleníkových plynů a celková přijatelnost těchto scénářů pro českou veřejnost
Cílem projektu je identifikovat scénáře vývoje lesa, možnosti implementace adaptačních strategií v lesnictví a analyzovat dopady na energetiku, emisní bilanci a na přijatelnost daných scénářů českou veřejností. Projekt převádí adaptační opatření do scénářů vývoje...
LIFE-IP: N2K Revisited - Integrated LIFE project for the Natura 2000 network in the Czech Republic (2019-2026)
Hlavním cílem projektu LIFE-IP: N2K Revisited je vybudovat efektivnější systém managementu pro soustavu lokalit Natura 2000 v České republice. Projekt implementuje tzv. Prioritní akční rámec pro soustavu Natura 2000 v ČR 2014-2020, který stanovuje priority pro plnění směrnice o stanovištích a směrnice o ptácích. Jedná se o vůbec první český integrovaný projekt podpořený z programu LIFE.
Spolupráce obcí ke zvýšení kvality veřejné správy za pomoci metody MA21
Cílem je posílení institucionální kapacity obcí a regionů v oblasti STRATEGICKÉHO ŘÍZENÍ A KOMUNIKACE na bázi metody řízení kvality MA21. Budou systémově rozvíjeny metodické postupy a nástroje pro ÚSC (podklady pro komplexní strategické řízení, profesionální komunikaci s občany, nástroj evaluaci projektů, integrace systémů řízení kvality, expertní evaluace postupů a výstupů MA21, sdílení dobrých praxí). Veškeré poznatky a výstupy budou připraveny a využity pro odborné vzdělávání obcí a regionů.
Modelová podpora čisté a udržitelné mobility v ČR (TK04010099)
Predikce úspor emisí ze silniční dopravy do roku 2030 dosažených aplikací vybraných daňových a poplatkových nástrojů (SS03010156)
Hlavním cílem projektu je vyhodnocení možností pro dosažení redukčního cíle 5 kt emisí NOx z dopravy do roku 2030 oproti scénáři NPSE-WM a to pomocí daňových a poplatkových nástrojů.
Regionální centrum expertízy Česko
Síť Regionálních center expertízy založil v roce 2003 Institut pro pokročilá studia udržitelnosti Univerzity OSN (UNU-IAS) v rámci projektu vzdělávání pro udržitelný rozvoj (VUR) poté, co Organizace spojených národů pro vědu a kulturu (UNESCO) vyhlásila nutnost přeorientovat stávající systém vzdělávání směrem udržitelnost. V rámci projektu VUR navrhl a realizoval výzkumné a vývojové aktivity prostřednictvím dvou stěžejních iniciativ: celosvětovou globální síť Regionálních středisek expertízy (RCE) a sítě vysokoškolských institucí. V současnosti UNU-IAS již oficálně uznal více než 157 RCE po celém světě.
Rolling Waste: Environmentální a behaviorální výzkum chování účastníků hudebních festivalů
Hlavním cílem projektu je snížení environmentální stopy open-air hudebních festivalů díky změně chování a spotřebních vzorců jejich účastníků.
SEEPIA - Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik
Záměrem projektu Centrum socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik je vytvoření interdisciplinárního výzkumného centra, které zajistí dlouhodobou odbornou kapacitu pro socioekonomický výzkum v oblasti životního prostředí. Kontextovým politickým rámcem projektu je Zelená dohoda pro Evropu, kterou Evropská komise předložila na konci roku 2019 jako strategickou vizi přechodu na uhlíkově neutrální, udržitelnější a ekologičtější hospodářství za současného posílení hodnoty ochrany a obnovy přírodních ekosystémů, udržitelného využívání zdrojů a zlepšení zdraví lidí.
Využití teorie nákladné signalizace ke zvýšení sociálního statusu skromných spotřebitelů a posílení jejich pro-environmentálních vzorců spotřeby
Účelem tohoto projektu je studovat účinky různých typů signálů vysílaných šetrnou spotřebou na sociální status a sociální interakce. Přesněji řečeno, spojením poznatků z teorie nákladné signalizace a nedávných poznatků o vnímání altruismu a prosociality lidí, kteří se angažují v pro-environmentálním chování, prozkoumáme – prostřednictvím řady experimentálních studií – jak lze signalizaci dobrovolně skromného konzumerismu obohatit o prosociální signály za účelem zlepšení sociálního statusu spotřebitelů a jejich sociálních interakcí.
Inventarizace emisí skleníkových plynů v ČR, sektor odpady (ČHMÚ, 2001- )
Centrum se stalo součástí národního inventarizačního systému, koordinovaného Českým hydrometeorologickým ústavem. Každoročně je zodpovědné za inventarizaci emisí skleníkových plynů ze sektoru odpadů dle metodiky IPCC.
University Leaders for Sustainable Development
Cílem projektů UNILEAD je posílit roli univerzit jako “efektivních, odpovědných a inkluzivních“ veřejných organizací zajištěním účinnější spolupráce v přenosu dobré praxe při implementaci cílů udržitelného rozvoje v rámci provozních aspektů univerzit.
VCSEWiki – internetová platforma pro spolupráci při mezinárodní výuce životního prostředí a udržitelného rozvoje
VCSEwiki je internetová platforma pro spolupráci při realizace mezinárodních kurzů zaměřenémých na životní prostředí a udržitelný rozvoj. Má sloužit k podpoře mezioborové výuky životního prostředí na vysokých školách v rámci mezinárodních kurzů: poskytuje prostor pro vytváření, publikování a sdílení odborných textů.