Vyzýváme ke spolupráci mezi vědci v oblasti klimatické změny

2022 10 Memorandum Stránka 1Dne 14. října se v Praze z iniciativy Centra pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva AV ČR konalo setkání vědkyň a vědců z oblasti společenských věd, kteří se ve své expertize věnují klimatické změně. Jedním ze závěrů sympozia byla shoda na potřebě vzájemné komunikace, spolupráce a propojování poznatků jednotlivých vědních oborů, a to jak uvnitř společenských věd, tak mezi nimi a přírodními vědami. Tento závěr, jakož dále i výzvy pro tvůrce politik a další aktéry veřejné sféry a pro novináře a média, aby zohledňovali a komunikovali také nejnovější poznatky společenských věd, jsme zformulovali do společeného memoranda. Na vzniku memoranda se nemalou měrou podíleli také odbornice a odborníci z našeho Centra. Plné znění memoranda je ke stažení zde.

Společné memorandum účastníků sympozia Reflexe klimatické změny v českých společenských vědách

Dne 14. října 2022 se v Praze z iniciativy Centra pro klimatické právo a udržitelnost Ústavu státu a práva AV ČR uskutečnilo setkání odborníků a odbornic v oblasti společenských věd, kteří se ve své práci věnují klimatické změně. Šlo o zástupce oborů sociologie, antropologie, etiky, pedagogiky, ekologie, environmentálních studií, environmentální historie, environmentální psychologie, mezinárodních vztahů, ekonomie, práva a dalších vědních disciplín. Sympozium bylo zaštítěno ústřední otázkou „Jakou roli hrají české společenské vědy při zkoumání příčin a hledání řešení problémů klimatické změny?“
Vzhledem k tomu, že reakci společnosti na změnu klimatu považujeme pro budoucí vývoj za klíčovou, shrnujeme v tomto memorandu společné stanovisko účastníků sympozia. Memorandum navazuje na vzájemné seznámení se s pohledy různých společenskovědních oborů na téma změny klimatu a vyjadřuje shodu na důležitosti jejího řešení v mezioborové perspektivě.

Globální oteplování a související klimatické jevy ovlivňují stále výrazněji podobu a fungování planetárních ekosystémů, což má také zásadní dopady na každodenní životy lidí. Řešení klimatické krize vyžaduje zásadní změny v nastavení systému společenské správy a vládnutí, které je úzce propojeno se změnami v chování jednotlivců a společenských skupin. Bez podpory a spolupráce široké škály aktérů veřejného, soukromého i neziskového sektoru jsou však tyto změny pouze těžko představitelné a prosaditelné. V tomto směru hrají společenské vědy významnou roli. Umožňují porozumět fungování společnosti a chování jednotlivců, dávají důležité odpovědi ohledně antropogenních příčin a souvislostí klimatické krize i pro tvorbu účinných řešení. Tyto obory mají potenciál utvářet společenský vývoj i prostřednictvím veřejného působení, které aktivně zapojuje občany a různorodé dotčené sociální skupiny (formou veřejných slyšení a dalších participativních formátů), což přispívá ke zvýšení celospolečenské odolnosti a formulaci nejen vědecky podložených, ale také politicky legitimních opatření.
Společenskovědní výzkum poskytuje cenné poznatky o souvislostech mezi ekonomickým růstem a emisemi skleníkových plynů, dopadech urbanizace, vlivech spotřebních vzorců (u výrobků i služeb), vlivech motivace individuálního a skupinového chování, dopadech demografických změn či důsledcích nerovností uvnitř jednotlivých států a regionů i nerovností globálních. Společenskovědní výzkum také studuje, jakými způsoby (např. změnami vzorců chování, výroby, spotřeby atd.) lze snižovat emise skleníkových plynů či jak účinně posilovat adaptaci a jak k těmto postupům motivovat. Zabývá se rovněž tím, jak budou navrhovaná opatření dopadat na různé společenské skupiny a jak na ně budou lidé reagovat, což může podpořit zavádění vhodných nástrojů. Všechny uvedené poznatky slouží jako odborný podklad k optimálnímu nastavení politik, institucí, systémů regulace i motivačních nástrojů, jejichž cílem je dekarbonizace ekonomik a celospolečensky spravedlivá a udržitelná ekologická transformace.

Proto:

– vyzýváme odborníky a odbornice v oblasti českých společenských věd, kteří se zabývají společenskými souvislostmi klimatické změny, aby byli otevřeni vzájemné spolupráci a propojování poznatků jednotlivých oborů pro hledání odpovědí na složité problémy s ní spojené, jakož i spolupráci s tvůrci politik a veřejnému angažmá a komunikaci;

– vyzýváme odborníky a odbornice v oblasti přírodních věd, aby se společenskými vědami spolupracovali a jejich koncepty, metodologie a poznatky integrovali do vlastního výzkumu;

– vyzýváme tvůrce politik, zákonodárce a další aktéry, aby při vytváření a implementaci klimatických politik a opatření zapojovali experty z oblasti společenských věd, například do pracovních skupin, aby doceňovali význam poznatků a metod společenských věd a v maximální možné míře je využívali;

– vyzýváme novináře a média, aby v rámci informování o příčinách a možnostech řešení klimatické krize komunikovali poznatky nejen přírodních věd, ale také společenských věd, a to s jejich kritickým přístupem a různorodými perspektivami, a zprostředkovali tak veřejnosti nejnovější společenskovědní poznatky.

V Praze dne 14. 10. 2022

Mgr. Alexander Ač, Ph.D., Ústav výzkumu globální změny AV ČR
JUDr. Eva Balounová, Ph.D., LL.M., Centrum pro klimatické právo a udržitelnost, Ústav státu a práva AV ČR
Mgr. Braun Kohlová Markéta Ph.D., Centrum pro otázky životního prostředí UK