Program semináře

Program semináře naleznete níže nebo zde ke stažení (doc, 87 kB).

Čtvrtek, 21. října 2004

PLENÁRNÍ ZASEDÁNÍ

13:15 – 15:15 ( v rámci plenárního zasedání konference 13:15 – 15:15)

A. J. HELLEN, United Kingdom

The legacy of prisoner of war camps in Britain: 1941-1948

Zdeněk DRÁBEK, World Trade Organisation

bude upřesněno

Karl AIGINGER, Austrian Institute of Economic Research, Austria

Is there a new European Model: lessons from economic performance of European countries in the nineties.

Začátek Environmentální sekce:

Hlavní projev v rámci plenárního zasedání o cca.14:45

Prof. Anil MARKANDYA, University of Bath, World Bank (30min)

"Why is it important to value the environment in money terms? And When.”

ENVIRONMENTÁLNÍ SEKCE

15:45 – 16:00       Registrace

16:00 – 17:30       Hlavní projev

Prof. Anna ALBERINI, University of Maryland, FEEM (45min)

potvrzeno, téma bude upřesněno

Milan SCASNY , Jan MELICHAR, CUEC Prague (25min)

Application of non-market valuation methods in the Czech Republic. Critical review

Pátek, 22. října 2004

8:30 – 8:45            Registrace

8:45 – 10:30         Hlavní projev

Prof. Stale NAVRUD, Norwegian University of Life Sciences (40min)

"What is silence worth? Economic valuation of transportation noise" followed by an overview of non-market valuation studies in Norway

Dr. Jamal OTMAN, University of Kebangsaan Malaysia, Faculty of Economics and Business, Resource and Environmental Economics Program (30min)

„Benefits of Improved Residential Solid Waste Management in Malaysia“ followed by experience in Malaysia

Doc. JUDR. Milan DAMOHORSKY, Dr.Sc., Charles University in Prague, Faculty of Law (20min)

“The Czech and European legislative framework on environmental damages liabilities”

10:30 – 10:50       přestávka na kávu/čaj

10:50 – 12:40      Hlavní projev

Prof. Brigitte DESAIGUES, University of Paris I, Sorbonne, L.A.S.I. (40min)

"Monetary Valuation of Air Pollution Mortality: current practise, research needs and lessons from a contingent valuation". followed by experience in France

Doc. Petr SAUER, University of Economics in Prague; head of environmental economics department (20min)

potvrzeno, téma bude upřesněno

Dr. Eva TOSOVSKA, CERGE-EI and Economic Institute, Academy of Sciences, Prague (20min)

„Survey of Czech "Household Willingness to Pay" for Air and Drinking Water Quality Improvement and its Limitations“

Dr. Hana SVEJDAROVA, Jan MISOVIC, Czech Ecological Institute, Prague (20min)

„Valuing of Environmental (Water) Quality – Stated and Revealed Preferences Comparison“

12:40 – 14:00       Oběd

14:00 – 15:40      Prof. Stale NAVRUD, Norwegian University of Life Sciences (20min)

"The Non-use value of biodiversity in coniferous forests - Do Contingent valuation studies provide reliable estimates for ecosystems and single species?"

Doc. Dr. Josef SEJAK, University of J. E. Purkyně, Fac. of the Environment, Ústí n. Labem (20min)

"On measuring the economic value of biodiversity"

Prof. Luděk SISAK, Czech Agriculture University, Faculty of Forestry and the Environment, Prague (20min)

"Pilot application and prospects of the CVM in forest recreational service valuation in the Czech Republic"