Naplňování cíle SDG č. 12 prostřednictvím vzdělávání. Program Odpovědná spotřeba, Ekoškola, Tereza, vzdělávací centrum, z.ú.

Česká národní iniciativa ESD 2030 (ČK UNESCO, 2024–)

Koordinátor projektu v COŽP:

Doba trvání projektu: 2024–

UNESCO vyzývá k transformaci vzdělávání, které by mělo více posilovat globální solidaritu. K tomu se ale musí proměnit samotné vzdělávání, například tím, že se zaváže:

• využívat poznání ke společnému dobru;
  • respektovat potřeby planety, což přispěje k jejímu ozdravění a celkové kvalitě života;
  • zlepšit naši schopnost předvídat budoucí změny a přijímat relevantní opatření, například proti změněně klimatu;
  • znovu definovat místo lidí ve světě a rozvíjet „zelené kompetence“.

Národní iniciativy ESD 2030

Globální iniciativy UNESCO: ESD 2030 mají za cíl podpořit vzdělávání pro udržitelný rozvoj a jeho roli v dosahování 17ti Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Řídí se přitom Rámcem pro implementaci ESD 2030.

Českou národní iniciativu ESD 2030 přijala v květnu 2024 Česká komise pro UNESCO ve spolupráci s MŠMT i MŽP; v současné době ji schvaluje UNESCO.

Vize a cíle České národní iniciativy

Při naplňování Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+ využít české zkušenosti a tradici environmentálního a globálního rozvojového vzdělávání. Podpořit tak systémovou proměnu kurikula směrem ke kompetenčně založené, hodnotově orientované výuce a učení, kde vzdělávání pro udržitelnost je součástí průřezových témat. Vybavit učitele kompetencemi pro vedení výuky k udržitelnosti a zajistit jim přístup ke kvalitním vzdělávacím materiálům; zprostředkovat jim tak inovativní pedagogické přístupy. Utvářet vhodné prostředí pro tento typ vzdělávání, což podpoří zapojení žáků do konkrétních aktivit. Do nového kurikula začleňovat mimoškolní programy, včetně těch, které zajišťují nevládní organizace.

Koordinátor programu Ekoškoly k naplňování cíle udržitelného rozvoje č. 12 – Odpovědná spotřeba

Program Odpovědná spotřeba navrhli a realizovali partneři Regionálního centra expertizy Česko, a jako příklad dobré praxe je součástí publikace United Nations University shrnující zkušenosti z globální sítě RCE.

Relevantní metodiky, metodické listy i teoretické podklady pro vzdělávání k odpovědné spotřebě pro všechny stupně škol viz https://odpovednaspotreba.cz/